Pojem prebratý z angličtiny – coming out označuje prijatie odlišnej sexuálnej orientácie

Pôvodný význam tohto spojenia bolo chápané ako „vyjsť zo skrine“) z angličtiny coming out of the closet), voľne chápané ako otvorené prihlásenie sa k svojej sexuálnej orientácii. V užšom význame sa coming out používa v zmysle okamihu zverenia sa iným osobám.

Coming out a puberta

Coming out sa často spája s obdobím puberty, ale samozrejme sa môže objaviť aj v neskorších fázach života. Vzhľadom na vek, kedy si mladý človek začína uvedomovať svoju sexualitu, môže byť tento proces komplikovaný napríklad aj obavami, ako jeho orientáciu prijme rodina a kamaráti. Častým problémom býva tiež možnosť výskytu školskej šikany.

S termínom sa spájajú dve fázy

  • Vnútorný coming out – vnútorné prijatie seba samého a zmierenie sa so svojou vlastnou orientáciou, najčastejšie sa stáva v období puberty – teda v období, keď sa najvýraznejšie začína prejavovať ľudská sexualita.
  • Vonkajší coming out – verejné odhalenie vlastnej sexuálnej orientácie pred svojim okolím (rodina, priatelia, apod.)

Pozor na možnú zámenu s termínom outing – teda zverejnenie sexuálnej orientácie treťou osobou, najčastejšie proti vôli daného jedinca.

Aké ťažké je vyjsť s pravdou von

Stupeň obtiažnosti coming outu je závislý ako na vnútorných vlastnostiach človeka, tak aj na prostredí, v ktorom jedinec žije a samozrejme tiež na prístupe ľudí v najbližšom okolí a celkovej spoločenskej atmosfére,

Pôvodne bol pojem coming out spájaný len s homosexualitou. V dnešnej dobe sa termín coming out používa aj ako označenie sebaprijatia a verejného odhalenia všetkých odlišných sexuálnych orientácií (napr. BDSM, LGBTQ, ale aj ďalších).

Deň Coming outu

V mnohých krajinách sa slávi tzv. Coming Out Day, ktorý každoročne pripadá na 11. októbra. Jeho hlavným významom je upozornenie na existenciu sexuálnych menšín v spoločnosti a tiež na ich potreby a problémy.

Spolupracujeme: