Neprieberčivosť. Sexuálna príťažlivosť ako k osobe druhého pohlavia, tak aj k osobe rovnakého pohlavia, teda príťažlivosť k mužom aj ženám.V odbornom výklade ide o emocionálnu, romantickú alebo sexuálnu náklonnosť jedinca k osobám bez rozdielu pohlaví.

Čo je bisexualita

Prvýkrát sa termín bisexualita objavil v 19. storočí. V minulosti bola bisexualita chápaná ako strata ľudskej identity alebo len provokácia spoločnosti. Vo svojom pôvode bol termín využívaný v zmysle biologického hermafroditizmu (tj. u osôb s ženskými aj mužskými pohlavnými znakmi), dnes sa za účelom hermafroditizmu ľudia preoperúvajú, aby po všetkých pohlavných stránkach vyhoveli svojmu bisexuálnemu partnerovi.

Bisexualitu je možné chápať v dvoch rovinách. V prvej rovine ide o svojráznu sexuálnu orientáciu (napr. ako homosexualita alebo heterosexualita).

Naopak v druhom poňatí vnímame bisexualitu ako špecifický prejav sexuálnej aktivity homosexuálne a heterosexuálne orientovaných osôb.

Bisexuálne chovanie nie je typické len pre človeka. Naopak, v prírode bola bisexualita zaznamenaná napríklad u šimpanzov, kosatiek, delfínov, antilop alebo tučniakov.

Dvojaká orientácia a história

V minulosti bola bisexualita chápaná ako strata ľudskej identity alebo provokácia. Postupom času a s príchodom feminizmu sa došlo naopak k téze, že všetci sme od prírody bisexuálni, že v každom z nás je niečo zo ženského aj mužského (nakoniec aj ženský klitoris je zakrpateným penisem), a že by sme medzi sebou nemali v ničom robiť rozdiely a milovať sa takí, akí sme.

Bisexuáli = dajú sa liečiť?

Pohlavné hranice sa tak zotreli zo všetkého – zo sexuálnych obmedzení, z mužských vs. ženských prác, samozrejme z možnosti vzdelania, a predovšetkým aj z módy. Dnes bisexualita nie je chorobou.

Množstvo sexuológov v súčasnej dobe neuznáva bisexualitu ako samostatnú sexuálnu orientáciu, aj napriek tomu, že existuje bisexuálne hnutie s vlastnými vlajkami a vyčleňuje sa z LGBT komunity ako samostatná a svojbytná skupina. Veľa odborníkov vysvetľuje bisexualitu ako tendenciu vyvarovať sa homofóbnym prejavom väčšinovej spoločnosti, či tiež ako prejavy zvedavosti a tendencií k erotickým experimentom.

LGBT komunita

Ani v rámci LGBT komunity to však nemajú bisexuáli úplne jednoduché. Býva na nich nahliadané ako na osoby, ktoré odmietajú svoj coming out a svoju orientáciu schovávajú za sexuálne romantické experimenty s opačným pohlavím. Ako jedni z prvých hovoria o tomto odborníci v San Franciscu, ktorí predstavili štvorfázovú schému rozvoja identity a coming out. Ide o o počiatočný zmätok, hľadanie sa a aplikovanie „nálepky“ bisexuála, zvykanie si na identitu a pokračujúcu neistotu.

Veľký prelom v oblasti bisexuality priniesli tzv. Kinseyho správy, z ktorých dokonca vznikla Kinseyho stupnica sexuálnej orientácie znázorňujúca existenciu rôznych polôh sexuálnej orientácie medzi čisto heterosexuálnym a homosexuálnym chovaním.

Spolupracujeme: